www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?spravy&id=1018
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. apríl 2024     Meniny oslavuje: Ervín

Zoεpédia - náhodný výber: Eremita, Adonai, Dcéry Božskej lásky.     pohľadnice

16.05.2010 | Čítanosť(4341)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Gréckokatolíci zo Slovenska putovali do Sanktuária Božieho milosrdenstva

Gréckokatolíci zo Slovenska putovali do Sanktuária Božieho milosrdenstva

Vyše 6000 gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska naplnilo v sobotu 15. mája Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove-Łagiewniko ch, kde sa sprevádzaní svojimi biskupmi a kňazmi zišli na Prvej Metropolitnej púti Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska na tomto pútnickom mieste.

Po milom privítaní sa púť začala rozjímavou modlitbou slávnostného svätého ruženca, ktorú sa predmodlievali zástupcovia kňazov, rehoľných sestier, bohoslovcov a laických veriacich – manželov a detí. Bola to duchovná príprava na slávenie archijerejskej svätej liturgie, pred ktorou sa pútnici mohli započúvať ešte do spevu Zboru sv. Romana Sladkopevca z Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča z Prešova, ktorý si prišiel vypočuť aj krakovský arcibiskup a metropolita kardinál Stanisław Dziwisz. Otec kardinál sa pred svätou liturgiu pútnikom prihovoril a srdečne ich pozdravil. Vyjadril radosť z toho, že v takom početnom množstve prišli gréckokatolíci zo Slovenska chváliť Boha za jeho milosrdenstvo a že termín púte spadá do prípravy na 90. výročie narodenia Božieho služobníka Jána Pavla II., počas pontifikátu ktorého sa „Cirkev stala blízkou svetu.“ „Je tu veľa mladých ľudí“, povedal kardinál, „a Ján Pavol II. otvoril Cirkev mladým ľuďom.“ Vyzdvihol Gréckokatolícku cirkev na Slovensku ako živé spoločenstvo a všimol si veľa mladých gréckokatolíckych kňazov, ktorí prišli spolu so svojimi veriacimi.  Potom hovoril o dvoch apoštoloch Božieho milosrdenstva – sv. Faustíne a Jánovi Pavlovi II. a všetkých vyzval: „Obracajte sa k Božiemu milosrdenstvu!“

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ bol hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie a koncelebrovali košický eparcha Milan Chautur CSsR, emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš a okolo 120 kňazov. Bratislavského eparchu Petra Rusnáka zastupoval protosynkel Vladimír Skyba. V homílii vladyku Milana zaznelo hlboké povzbudenie prenášať Božie milosrdenstvo do konkrétneho života, do vzťahov v manželstve a rodine, do vzťahov s blížnymi, aby sme mohli odpúšťať, ak nás niekto urazí. Poukázal na Božie milosrdenstvo ako na Božiu lásku: „Výsledkom tejto Lásky, ktorá je prebodnutá na kríži, je odpustenie a zľutovanie.“ Pripomenul, že mnohokrát sa Božie milosrdenstvo premieta do liturgie, „ale sme už na to hluchí, preto musel Boh zdôrazniť sestre Faustíne, že je milosrdný, a nielenže odpúšťa, ale už si na naše hriechy ani len nespomenie.“

Popoludní pútnikov, hlavne mladých, potešil hudobný program o. Petra Milenkyho a Jozefa Bubnára, ktorý vystriedala katechéza sestry Clarety o Božom milosrdenstve, v ktorej odznela napríklad hlboká myšlienka, že „Božia vôľa je pre nás darom Božieho milosrdenstva.“ Zároveň poukázala na hlbokú tradíciu úcty k Božiemu milosrdenstvu v byzantskom obrade.

Po Akatiste k Ježišovi Kristovi program púte vyvrcholil o 15. hodine Korunkou Božieho milosrdenstva, príhovorom rektora Sanktuária biskupa Jána Zająca, požehnaním devocionálií a záverečným poďakovaním vladyku Jána Babjaka.

   Púť bola živým obrazom Cirkvi, pretože poukázala na hodnotu spoločenstva bratov a sestier od detí, mládeže, po mladé dvojice, manželské páry, rodiny s deťmi, strednú i staršiu generáciu, ako aj rehoľné sestry, ktorí prišli spolu so svojimi biskupmi, kňazmi a diakonmi ďakovať Bohu za jeho milosrdenstvo a zároveň si ho vyprosovať.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε