www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?spravy&id=1019
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. február 2024     Meniny oslavuje: Eleonóra

Zoεpédia - náhodný výber: Krst, Čtec a spevák, Apsida.     pohľadnice

23.05.2010 | Čítanosť(4520)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vladyka Ján Babjak si uctil originálne Turínske plátno

Vladyka Ján Babjak si uctil originálne Turínske plátno

Na pozvanie Spoločnosti priateľov východných cirkví AMCOR v Turíne prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, spolu s tromi kňazmi, navštívil v dňoch 17. – 20. mája Turín. Cieľom ich návštevy bolo zhliadnutie a uctenie si originálneho Turínskeho plátna, ktoré bolo po desiatich rokoch znova vystavené k verejnej úcte.  

Vladyka sa stretol s Mons. prof. Giuseppe Ghibertim, odborníkom na Turínske plátno, a s prezidentko u Spoločnosti AMCOR Mariellou Gamba. Pred vystaveným originálnym Turínskym plátnom sme boli v utorok 18. mája predpoludním. Zotrvali sme pred ním niekoľko minút v tichej modlitbe, v ktorej sme ďakovali Bohu za jeho lásku a milosrdenstvo, pretože pohrebné plátno Ježiša Krista je výrečným znakom tejto lásky. Bol to deň 90. výročia narodenia Božieho služobníka Jána Pavla II., a preto sme nemohli nespomínať aj na neho. Videli sme krátky film, ktorý približuje jednotlivé znaky utrpenia na Turínskom plátne, a boli sme aj v Múzeu Turínskeho plátna. Je v ňom veľmi presvedčivým a interaktívnym spôsobom poukázané na históriu plátna, jeho úctu a rôzne skúmania jeho pravosti, ako aj na jeho súvislosť s ranokresťanskou ikonografiou. Nechýba v ňom prvý fotoaparát, ktorým bolo plátno vyfotografované, či laserom uskutočnená jeho trojrozmerná kópia.  

Turín je mestom mnohých chrámov a požehnane v ňom pôsobil sv. Ján Bosco. Boli sme aj v impozantnom Chráme Pomocnice kresťanov, ktorý postavil za štyri roky vo veľkej dôvere v Boha a Božiu Matku. Sú v ňom aj jeho telesné ostatky v schránke, ktorá má jeho podobu. Zároveň sú tu aj relikvie sv. Dominika Savia a viacerých iných svätcov a svätíc. Sv. Don Bocso začal v Cirkvi veľké dielo práce s mládežou, ktoré trvá a rozvíja sa aj v súčasnosti. Boli sme v múzeu, v ktorom je napr. jeho izba, v ktorej zomrel, pracovňa, jeho reverenda, spovedelnica, či kazateľnica.

Súčasťou programu bola aj účasť na hodnotnom benefičnom klavírnom koncerte, ktorý bol pomocou pre jednu gréckokatolícku farnosť v Rumunsku. Navštívili sme kňaza Luciana Bertinetto, vďaka ktorému  veriaci jeho farnosti v Alpách zakúpili ozvučenie do nového gréckokatolíckeho chrámu v Poprade.   

Počas celej návštevy sa nám s láskou a nezištne venovali miestni dobrovoľníci, ktorých boli v čase vystavenia Turínskeho plátna tisíce. Cez deň dôchodcovia a večer mladí ľudia. Veľmi to na nás zapôsobilo, pretože sme si uvedomili, že takýchto ochotných a obetavých ľudí Cirkev naozaj potrebuje.

Gréckokatolícka Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Prešove je úzko spojená s Turínskym plátnom, pretože od roku 2003 je v jej chrámovej lodi vystavená jeho verná kópia, ktorú darovala spoločnosť AMCOR. Vhodne v nej dopĺňa prítomnosť relikvií dvoch blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka, ktorí za komunistickej totality trpeli spolu s Kristom. Keď v Turíne nie je vystavený originál, pútnici vidia podobnú vernú kópiu ako možno vidieť v Prešove. 

Byzantská tradícia, ktorej nositeľmi sú aj gréckokatolíci na Slovensku, dodnes uchováva niektoré prvky, ktoré vyjadrujú liturgickú úctu k pohrebnému plátnu, do ktorého bolo zavinuté telo Ježiša Krista po jeho sňatí z kríža. Ide napríklad o plaščenicu, ktorá sa na Veľký piatok vkladá do symbolického Božieho hrobu. Je to väčší kus látky, na ktorom je ikonograficky zobrazené ukladanie Ježišovho tela do hrobu. Podobne je Ježišovo telo vyobrazené aj na antimenzione. Je to menší kus látky, v ktorom sú všité relikvie niektorého svätca a slávi sa na ňom svätá liturgia. Turínske plátno je podľa tradície pohrebným plátnom Ježiša Krista. Posledné výskumy hovoria o tom, že naozaj pochádza z Palestíny približne z obdobia, kedy žil Ježiš Kristus. Dôležitejšie je však to, že je znakom hovoriacim o tom, ako nás Kristus miloval a miluje v rozmere kríža, že svojou smrťou premohol našu smrť.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε