www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?spravy&id=1033
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. február 2024     Meniny oslavuje: Eleonóra

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatky - pohyblivé, Klarisky, Liturgické gestá - b....     pohľadnice

20.07.2010 | Čítanosť(3947)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

50 rokov od narodenia pre nebo

50 rokov od narodenia pre nebo

Prešovská katedrála sa stala miestom výročnej archieparchiálnej odpustovej slávnosti ku cti blaženého Pavla Petra Gojdiča priamo na deň 50. výročia jeho mučeníckej smrti. Na tejto odpustovej slávnosti, kde sme si pripomínali aj 122. výročie narodenia tohto mučeníka gréckokatolíckej cirkvi, sa okrem veriacich a rehoľníkov zúčastnilo niekoľko desiatok kňazov tak z Prešovskej archieparchie ako aj Košickej eparchie spolu so svojimi protopresbytermi. Slávnosti predsedal košický eparcha Mons. Milan Chautur CSsR spolu s emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom. Spolu s nimi pri oltári koncelebrovali odpustovú svätú liturgiu aj košický protosynkel Vladimír Tomko, bývalý prešovský protosynkel Marcel Mojzeš, vikári Prešovskej archieparchie Juraj Popovič a Daniel Dzurovčin ako aj predstavení oboch mužských gréckokatolíckych reholí.

V úvode svätej liturgie vladyka Milan vyzdvihol význam dnešného dňa ako dňa narodenia blaženého biskupa Pavla Petra Gojdiča nielen pre tento svet, ale najmä pre nebo. Zdôraznil, že k tomuto druhému narodeniu je povolaný každý kresťan.

Práve na spôsob, ako sa narodiť pre nebo, poukázal vladyka Milan aj vo svojej homílii. Na úvod poukázal na osobné svedectvo, keď ako desaťročný chlapec dostal obrázok biskupa Gojdiča, hneď si všimol jeho asketickú tvár. No nevnímal ho ako svätca, lebo mu chýbala svätožiara. A tak obrázok jednoducho založil do modlitebnej knižky. „Nám je ale potrebné vyrásť z detskej naivity“, zakončil toto svoje svedectvo.

„Svätosť je stav mysle a vôle človeka, ktorá je uspôsobená jedným smerom, smerom k Bohu“, dodal. Následne pripomenul vývoj kňazského povolania u blaženého Pavla od jeho vstupu do seminára, rehole i prijatie biskupskej vysviacky. Spomenul slová blaženého Pavla, ktorý o tomto svojom poslednom povolaní často hovorieval, že bol vybratý preto, lebo nebolo iného slobodného kňaza, keďže všetci múdri si vybrali spoločnú cestu kňazstva a manželstva. Práve tieto slová podľa vladyku Milana svedčia o svätosti biskupa Pavla. „Pokora je pravda. Ten, kto o sebe skromne zmýšľa, ten má pravdu“, dodal.

Zdôraznil snahu blaženého Pavla Gojdiča o svätosť jemu zverených veriacich. Podľa blaženého sa duchovný život dá prehĺbiť iba vstupom do božích tajomstiev (sviatostí). Práve preto blažený Pavel zavádzal vo farnostiach prvé piatky, aby tak napomohol spáse ľudu pod Karpatami.

Rovnako rozmýšľal ako uplatniť Rímom schválený liturgický ústav. Mal obavy z následk ov takéhoto kroku pri práve prebiehajúcej pravoslavizácii a tak sa radil s redemptoristom blaženým Metodom Dominikom Trčkom, „ako sa vrátiť k tradícii východných cirkví tak, aby sa veriaci ľud nedostal do vnútornej dilemy“. Bol iniciátorom duchovných misií otcov misionárov, ktoré povzbudzovali veriacich a tak ich posilňovali pred blížiacou sa, no aj očakávanou tragédiou gréckokatolíckej cirkvi. Keď ho pred 60. rokmi mocní vtedajšieho sveta brali do väzenia, dobre vedeli, že ak ho donútia prestúpiť na pravoslávie, získajú veľa.

Avšak „svätosť je trvalý stav mysle a vôle človeka, ktorý vie, komu uveril“, pripomenul vladyka Milan. Po zatknutí nasledovalo mučenie a manipulácia vo väzení. Napriek tomu bol blažený Pavel veľkou autoritou pre väzňov. Vladyka Milan spomenul aj stretnutie s jedným z väzňov v Banskej Bystrici. Ten mu povedal: „Videl som biskupa Pavla modliť sa a bol som prekvapený, lebo jeho nohy sa nedotýkali zeme.“

Na to vladyka Milan dodal: „Svätosť nie je záležitosť jedného dňa. Takúto svätosť mal biskup Pavol.“ Zároveň zdôraznil, že jeho dielo v gréckokatolíckej cirkvi nemohla premôcť ani mašinéria komunistickej moci. A práve túto svätosť Boh potvrdil aj tým, že splnil biskupovi Pavlovi jeho prosbu, aby odišiel z toho sveta v deň, keď sa pre tento svet narodil. Na záver homílie vyzval vladyka Milan veriacich slovami: „A taj si aj my zachovajme trvale svoju myseľ pri Bohu. A to aj cez prostriedky, ktoré zdôrazňoval svätý (Pavel Gojdič). Prosme blaženého Pavla a aj našu nebeskú Matku, aby sm,e mali dosť síl žiť svoj život vo vernosti Bohu aj v duchu hesla Pavla Petra Gojdiča: Boh je láska, milujme ho.“

Na záver liturgie vladyka Milan pripomenul ešte jedno zaujímavé svedectvo z Ruských Pekľan. Do stromu, na ktorom sa blažený Pavol ako chlapec hral, v deň jeho smrti udrel blesk a zničil ho. „Z jeho koreňa však vyrástli nové ratolesti.“ Podľa vladyku Milana je toto príbeh aj gréckokatolíckej cirkvi, ktorá po likvidácii ponúkla nový život a dnešní veriaci majú zodpovednosť za tento život vo svojich farnostiach.

Slávnosť skončila poďakovaním mitroforného protojereja Marcela Mojzeša za povzbudivé slová o svätosti a 60;po speve pápežskej hymny a mnoholitstvií počas myrovania nasledoval ešte Moleben k blaženému Pavlovi Gojdičovi.

Zdroj: Juraj Gradoš
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε