www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?spravy&id=1300
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Ilition, Pascha – veľkonočná ..., Evanjelista.     pohľadnice

02.10.2018 | Čítanosť(5241)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vo Vatikáne predstavili novinárom organizačnú stránku synody

Vo Vatikáne predstavili novinárom organizačnú stránku synody
V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili novinárom podrobné informácie k blížiacej sa synode o mladých. Synodu otvorí už túto stredu Svätý Otec František slávnostnou svätou omšou na Námestí sv. Petra za účasti 267 synodálnych otcov, medzi ktorými budú po prvý raz aj dvaja čínski biskupi.
 
Jozef Bartkovjak SJ – Vatikán
 
V stredu 3. októbra sa nebude konať zvyčajná generálna audiencia, ale veriaci sú pozvaní k účasti na otváracej omši synody so začiatkom o 10. hodine na Vatikánskom námestí. Synoda s témou: „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“ potrvá 25 dní až do 28. októbra.
 
V rámci širšieho programu Synody, ktorá bude nielen o mladých, ale aj spolu s mladými, sa už v najbližšiu sobotu 6. októbra o 17. hod. Svätý Otec stretne v Aule Pavla VI. vo Vatikáne s niekoľkými tisíckami mladých ľudí.
 
Mladí budú na synode v radoch audítorov, čiže poslucháčov, no budú sa zúčastňovať aj na diskusiách v menších krúžkoch podľa jazykových skupín. Z počtu 49 audítorov je 34 mladších ako 29 rokov. Na synode bude aj 8 bratských delegátov z iných kresťanských cirkví, 23 expertov a ďalší personál.
Generálnym relátorom synody je 58-ročný brazílsky kardinál Sérgio da Rocha. Ako dnes vysvetlil novinárom, práca bude postupovať v troch fázach podľa kapitol Pracovného dokumentu. Prvý týždeň bude venovaný spoznávaniu reality mladých ľudí, druhý jej interpretácii v duchu viery a tretí sa zameria na hľadanie pastoračných rozhodnutí.
 
Synoda podľa slov kardinála da Rochu ukáže veľmi odlišné situácie v rozličných častiach sveta. Túto rozmanitosť však podľa jeho slov Cirkev nechce „unifikovať“, ale naopak doceniť „sviežosť a originalitu každého“. V záverečných dňoch budú synodálni otcovia hlasovať o znení Záverečného dokumentu a zvolia nové zloženie Generálneho sekretariátu synody na ďalšie funkčné obdobie.
 
Pri tlačovej konferencii generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri vysvetlil, že zasadnutie synody sa už bude riadiť novými smernicami na základe apoštolskej konštitúcie pápeža Františka Episcopalis communio. Smernice publikované v dnešný deň 1. októbra 2018 rozšírili zloženie Stálej rady synody na 21 biskupov, podľa proporcií kontinentov.
 
Novinári budú o priebehu synody denne informovaní na brífingu o 13.30 vo vatikánskom Tlačovom stredisku Svätej stolice v pondelok až sobotu, a to v piatich hlavných jazykoch, informoval vedúci synodálnej Komisie pre informovanie, prefekt Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice Paolo Ruffini.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε