www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?spravy&id=1430
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Panagia, Iniciácia – aspekty ..., Lazárova sobota.     pohľadnice

06.05.2021 | Čítanosť(1443)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Novým vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu je Christos Stylianidis

Novým vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu je Christos Stylianidis
 
Brusel 5. mája (TK KBS/TASR) Európska komisia (EK) prijala v stredu dlho očakávané rozhodnutie a opätovne vymenovala osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu. Po Jánovi Figeľovi zo Slovenska a po dlhšej pauze sa tejto funkcie ujme bývalý cyperský eurokomisár Christos Stylianidis.
 
Stylianidis bol komisárom EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie počas mandátu Jeana-Clauda Junckera na čele EK a tiež koordinátorom EÚ pre boj s ebolou. Týždenník Politico uviedol, že po tom, ako ho v roku 2019 cyperská vláda nenominovala na ďalšie pôsobenie v eurokomisii, odišiel učiť na univerzitu. V súčasnosti pôsobí ako osobitný poradca podpredsedu EK Margaritisa Schinasa.
 
"Sloboda náboženského vyznania alebo viery je ohrozovaná v mnohých častiach sveta. Týmto vymenovaním Európska komisia potvrdzuje svoj záväzok riešiť túto výzvu a zaistiť, aby boli rešpektované práva všetkých vierovyznaní," uvádza sa v tlačovej správe EK.
 
Stylianidis bude aj naďalej pod "patronátom" Schinasa, ktorý je v exekutíve EÚ zodpovedný aj za vedenie dialógu EK s cirkvami a náboženskými združeniami a spoločenstvami, rovnako ako s filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami.
 
Osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu sa zaoberá prevenciou náboženskej diskriminácie, podporou snáh o budovanie mieru, medzináboženskými procesmi a iniciatívami v oblasti deradikalizácie v krajinách mimo EÚ.
 
Rovnako ako Ján Figeľ, ktorý sa v máji 2016 stal historicky prvým osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu a ktorého mandát skončil v roku 2019, pochádza aj Chrisos Stylianidis z menšej členskej krajiny EÚ a je členom Európskej ľudovej strany (EPP).
 
Ľudovci pri rôznych príležitostiach, spolu s konzervatívcami z politickej rodiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), dôrazne vyzývali predsedníčku EK Ursulu von der Leyenovú, aby obnovila túto funkciu. Eurokomisia v júni 2020 oznámila, že sa rozhodla nepredĺžiť mandát osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. (Zdroj: TASR)
 
( TK KBS, tasr; ml )
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε