www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?svatci&id=115
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 21. február 2024     Meniny oslavuje: Eleonóra

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica, Trinitárna perichoré..., Epitrachil.     pohľadnice

14. november | Čítanosť(5094)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätý a znamenitý apoštol Filip.

Svätý a znamenitý apoštol Filip.
Pochádzal z Betsaidy. Patril k dvanástim apoštolom. po zoslaní Sv. Ducha hlásal evanjelium v Galilei, potom v Grécku, Arábii, Etiópii, Sýrii a Malej Ázii. Jeho kázanie bolo sprevádzané mnohými zázrakmi. Nakoniec v Hierapole ako 87 ročný starec bol ukrižovaný. Jeho pozostatky boli okolo roku 560 prenesené do Ríma, kde sú uložené v Chráme Dvanástich apoštolov.
Nasledujúci deň, t.j. 15.11., začína predvianočný pôst, tzv.Filipovka.1
 
14. novembra nám Gréckokatolícka cirkev pripomína svätého a všechválneho apoštola Filipa. Jeho meno má grécky pôvod a znamená „Priateľ koní“.
Apoštol Filip pochádzal z Betsaidy a bol priateľom Ondreja. Iba oni dvaja z dvanástich majú mená gréckeho pôvodu. Ježiš ich povolal z kruhu Jánových učeníkov. Filip k nemu priviedol Natanaela.
V zoznamoch apoštolov stojí apoštol Filip vždy na piatom mieste. Synoptici ho inak nespomínajú. V Jánovom evanjeliu sa jeho meno vyskytuje 3 krát.
Efezský biskup z druhého storočia Polykrates podáva správu, že Filip, jeden z dvanástich apoštolov, so svojimi panenskými dcérami zomrel v Hierapolise. Jeho tretia dcéra, ktorá viedla život vo Svätom Duchu, vraj spočíva v Efeze.
Hierapolský biskup z druhého storočia Papias uvádza zázrak, o ktorom počul z úst Filipovej dcéry v Hierapolise. Či v tejto správe ho sám Papias, alebo iba Euzébius nazýva apoštolom, ostáva otázkou.
Klement Alexandrijský (prelom 3. storočia) zistil, že apoštol Filip svoje dcéry vydal. Montanista Proklos z 2. storočia tvrdí, že štyri prorocky nadané Filipove dcéry sú so svojím otcom pochované v Hierapolise.
Cézarejský biskup Euzébius (prelom 4. storočia) ich identifikuje s osobami v 21. kapitole Skutkov apoštolov, teda ako diakona Filipa so svojimi dcérami. Podobne robil aj Proklos. Ázijskí montanisti sa pravdepodobne odvolávali na štyri prorocké Filipove dcéry.
Od začiatku dvadsiateho storočia sa zastáva názor, že efezský biskup Polykrates nedopatrením zamenil Diakona a Evanjelistu Filipa, pretože Biblia istotne dosvedčuje len o evanjelistovi Filipovi, ktorý mal viacero panenských a prorocky nadaných dcér.
Relikvie svätého Filipa sa nachádzajú v chráme dvanástich apoštolov v Ríme.
Filip je patrónom valchovačov a klobučníkov. Na ikonách sa zobrazuje s krížnou palicou a zriedka aj so zvitkom.2
 
Po zoslaní Svätého Ducha odišiel Filip kázať evanjelium do Frýgie v Malej Ázii. Podľa legendy šiel však najskôr do Skythie, kde kázal 20 rokov a potom ho pohania nútili, aby obetoval ich bohu Marsovi. Veľekňazov syn už začal pripravovať oheň pre obeť, keď sa vynoril spod modly veľký drak a zabil ho. Drak zabil aj dvoch pohanských kňazov, ktorých sluhovia držali Filipa v železách. Všetci ľudia, na ktorých drak dýchol, ochoreli a svätý Filip povedal: " Vypočujte ma: rozbite túto modlu a postavte na jej mieste kríž Ježiša Krista a potom, čo ho budete uctievať, vaši mŕtvi opäť povstanú a chorí sa uzdravia. Ale musíte to urobiť úplne všetci. "Chorí mu odpovedali: "Ak je to možné, tak my to radostne urobíme. "Filip rozkázal drakovi, aby odišiel do púšte a viac neškodil. Drak ho poslúchol a už sa nikdy neobjavil. Ihneď potom Filip vzkriesil mŕtvych a uzdravil chorých, pokrstil ich a ešte rok im kázal kresťanskú vieru. Potom odišiel do Hieropole vo Frýgii, kde zničil pohanstvo Hebronitov, ktorí tvrdili, že Ježiš nebol z mäsa a krvi, ale že len zdanlivo vyzeral ako telesný človek. Spolu so svojimi dvoma dcérami, ktoré tu tiež žili, obrátil Filip veľké množstvo pohanov.3
 

 

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε