www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://jerom.zoe.sk/?svatci&id=263
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 21. apríl 2024     Meniny oslavuje: Ervín

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božie milosrde..., Akatistova sobota, Jekténia.     pohľadnice

8. marec | Čítanosť(4884)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Náš prepodobný otec a vyznávač Teofylakt, nikomédijský biskup.

Náš prepodobný otec a vyznávač Teofylakt, nikomédijský biskup.
Svätý Teofylakt žil v Konštantínopole v VIII storočí počas obrazoborectva. Po smrti obrazoborcov cisár Leva IV (775-780) nastúpil na trón cisár Konštantín VI (780-797). Došlo aj k zmene patriarchov svätý patriarcha Pavol (30.8), už nevládal ďalej viesť svoje stádo s rastúcim obrazoborectvom, a preto dobrovoľne opustil svoj úrad (784). Na jeho miesto bol zvolený svätý Taras (25.2) – v tom čase pôsobil ako prvý kráľovský poradca. Na naliehanie nového patriarchu bol zvolaný VII všeobecný koncil (787), ktorý odsúdil obrazoborectvo. Pre pravoverných kresťanov prišiel relatívne pokojnejší čas.
Sv. Teofylakt, verný žiak sv. Tarasa, s požehnaním Patriarchu Tarasa, sa spolu so sv. Michalom (23.5) odobrali do kláštora na brehu Čierneho mora. Húževnatých a oddaných ich Boh potešil a odmenil za ich prácu a modlitbu darom konania zázrakov. Po ich modlitbách v čase veľkého sucha, kedy ženci nemohli vyjsť ani na pole, pre horúčavu a páľavu, z opusteného sudu začalo vytekať toľko vody, že im to stačilo na celý deň.
Po niekoľkých rokoch v kláštore, boli obaja patriarchom Tarasom vysvätený za biskupov – Sv. Michal, sinadským biskupom a Sv. Teofylakt - biskupom nikomedským.
Ako hlava cirkvi Nikomedie, sa Sv Teofylakt neúnavne staral o zverené stádo. Postavil chrámy, nemocnice, hospice, veľkoryso rozdával almužny, staral sa o siroty, vdovy a chorých, staral sa o malomocných, neváhal im umývať ich rany.
Keď nový cisár si vzal trón Lev V (zastánca obrazoborectva) (813-820), hrozné kacírstvo vypuklo s novou silou. No cisára- obrazoborca nedokázal ovplyvniť ani nástupca sv. patriarchu Tarasa – sv. Nikefor Konštatinopolský (806-815), (2.6), ktorý spoločne s ostatnými biskupmi márne vyzýval guvernéra, aby nezasahovali do cirkevného mieru. Účastným na rokovaniach s patriarchom bol aj sv. Teofylakt, odsúdil heretikov a predpovedal Levovi V skorú smrť. Pre jeho odvážne proroctvo bol svätý poslaný do vyhnanstva v pevnosti Strovila (v Malej Ázii). Tam trpel 30 rokov až do svojej smrti, zomrel v roku 845.
Po obnovení uctievania ikon v roku 847, kráľovná Teodorae (842-855, 867 +) nechala preniesť telesné pozostatky biskupa Teofylakta do Nikomedii. 

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε